Urządzamy domowe biuro

Urządzamy domowe biuro

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Wczorajsza informacja o wprowadzeniu przez rząd stanu epidemii sprawiła, że wiele z nas zaczęło się poważniej zastanawiać nad organizacją swojej pracy zdalnej w tzw. home-office, czyli domowym biurze. Jak je zaaranżować, żeby maksymalnie sprzyjało naszej pracy, skupieniu i efektywności?

 

O tym, że praca zdalna to zupełnie inna bajka niż praca stacjonarna i o wielu zagrożeniach i pułapkach jakie na nas czekają, a także o tym, jak sobie z nimi radzić, pisał Bartek Paszcza w swoim tekście dla Klubu Jagiellońskiego. Ja chciałabym Wam przestawić moją receptę na to, jak ułatwić sobie pracę zdalną przez rozwiązania wnętrzarskie. Projektowanie wnętrz to nie tylko dobieranie kolorów ścian i wzorów na poduszkach. To przede wszystkim przemyślana i funkcjonalna aranżacja przestrzeni wokół nas w sprzyjający danemu celowi sposób. Gdy mówimy np. O kuchni, taką funkcjonalną podstawą jest trójkąt roboczy (pisałam o tym w tekście 5 przykazań kuchennych). A co jest ważne przy aranżacji miejsca pracy?

 

znajdź miejsce, w którym łatwo Ci będzie unikać rozproszeń

Zdaję sobie sprawę z tego, że większość z nas mieszka w przestrzeniach niedostosowanych do pracy. Mamy salon połączony z aneksem kuchennym i sypialnie, ale mało kto ma w mieszkaniu/domu gabinet. Co zrobić w takiej sytuacji? Zastanów się, w którym miejscu w ciągu dnia przewija się najmniej domowników. Jeśli masz dzieci – prawdopodobnie kuchnia (a więc i salon z aneksem) nie będzie najlepszym miejscem do pracy. Dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem takiego kącika w sypialni. Jeśli mieszkasz sam/sama lub tylko z dorosłymi osobami – wtedy możesz znaleźć nieco miejsca w salonie. Ile? Powinno wystarczyć pole ok. 1,2-1,5 m x 1 m.

wydziel strefę biurową w wybranym pomieszczeniu

Pomoże Ci to zarówno w zachowaniu balansu praca-dom, jak i w utrzymaniu balansu dom-praca – będziesz mogła kończyć pracę i „wracać” do domu, a jednocześnie dom nie będzie Ci „właził” na biurko. Takie przestrzenne wydzielenie można osiągnąć za pomocą jakiegoś elementu przypominającego ściankę – ażurowego parawanu lub dwustronnego regału. Regał jest o tyle fajnym pomysłem, że jednocześnie otrzymujesz dodatkowe miejsce na przechowywanie niezbędnych Ci w pracy materiałów.

pamiętaj o ergonomii

Ergonomia w miejscu pracy jest niezwykle ważna. Jeśli ta sytuacja ma trwać miesiąc (lub dłużej), poważnie zastanów się nad inwestycją w fotel o regulowanej wysokości – Twój kręgosłup Ci podziękuje. Twoje uda powinny być ustawione równolegle do podłogi, a przedramiona równolegle do blatu biurka. Blat natomiast powinien być troszkę poniżej wysokości Twoich łokci. Jeśli pracujesz na laptopie, pamiętaj, żeby podnieść go na odpowiednią wysokość, aby uniknąć garbienia się. Monitor powinien być ustawiony na wysokości twarzy – lekko poniżej linii oczu. Jeśli masz dodatkową klawiaturę, którą możesz do niego podłączyć – zrób to!

odpowiednio oświetl miejsce pracy

Wykorzystaj w tym celu zarówno światło dzienne i sztuczne oświetlenie. Ekran komputera powinien być ustawiony bokiem do okna – nie będzie wtedy ani zabierać niepotrzebnie światła padającego od okna, a Ciebie nie będą razić promienie. Unikniesz też odbijania się w ekranie całej przestrzeni domowej, o której na czas pracy chcesz przynajmniej troszkę zapomnieć. Warto zamontować również przy biurku lampkę. Wiadomo, nie zakładamy, że będziesz pracować po nocy, ale wystarczy bardziej pochmurny dzień lub dalsza odległość Twojego stanowiska pracy od okna, żeby znacząco ograniczyć widoczność. Lampka powinna być ustawiona po przeciwnej stronie niż Twoja dominująca ręka – i fajnie by było, gdyby miała regulowane ramię. Wtedy łatwiej będzie Ci dostosować ją do oświetlania tego, czego akurat potrzebujesz.

pamiętaj o miejscu do przechowywania

Brak miejsca do przechowywania to jeden z najgorszych błędów, jaki możesz popełnić. Na biurku w zasięgu ręki powinieneś mieć przybornik na narzędzia do pisania. Przyda Ci się nawet jeśli pracujesz głównie – lub tylko i wyłącznie – na komputerze. Gdy połączysz się na telekonferencji z szefem nie będziesz musiała „grzebać w telefonie” usiłując zapisać jakieś ważne informacje. Przyda się też jakieś pudełko na schowanie rzeczy nad którymi obecnie pracujesz, żebyś mogła posprzątać biurko po skończonej pracy. Może Ci się również przydać umieszczony w widocznym miejscu kalendarz i niezbędne w Twojej pracy informacje. Fajnym rozwiązaniem jest wtedy powieszenie ich na ścianie na tablicy korkowej, perforowanej lub drucianej.

spraw, żeby Twoje biuro było przytulne

Powieś nad biurkiem jakiś plakat, dodaj roślinę, na krześle połóż poduszkę. Wszystkie elementy które będziesz wykorzystywać w aranżowaniu biura niech będą ładne i niech do siebie pasują – nie otaczaj się byle czym! W pięknej przestrzeni będzie Ci łatwiej i przyjemniej pracować.

 

Ruszaj do organizacji swojego biura! Stwórz miejsce, które będzie Twoim sprzymierzeńcem w tym trudnym czasie, w którym będziesz spędzać czas przyjemnie i produktywnie. Jeśli potrzebujesz pomocy – służę!

 

Zapraszam na konsultacje online, w czasie których pomogę Ci wygospodarować odpowiednie miejsce w Twoim mieszkaniu i właściwie je zaaranżować, a także dam Ci listę produktów możliwych do zakupienia w sklepach z dostawą do domu.

Pamiętaj, żeby śledzić mnie na bieżąco na moim Facebooku i Instagramie! Zapisz się również na newsletter (okienko na dole strony), żeby otrzymać darmową kartę pracy nad inspiracjami i mieć co tydzień linki do wszystkiego, co dla Ciebie tworzę.