Jak zmierzyć wnętrze? Poradnik inwentaryzacji

Jak zmierzyć wnętrze? Poradnik inwentaryzacji

Zdalną pracę z klientami rozpoczynam zawsze od prośby o dokładny pomiar wnętrza, którym mamy się zajmować. Dlaczego? Inwentaryzacja to kluczowa część procesu projektowego! Właściwy i dobrze zrobiony pomiar minimalizuje ryzyko błędów i późniejszych problemów w trakcie budowy. 

 

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe – gdy klienci zgłaszają się już na etapie tzw. „dołka w ziemi”, nie ma czego mierzyć :). Wtedy projektuję na podstawie rysunków architektoniczno-budowlanych. Ale jeśli budynek już stoi, taki pomiar dodaje mi i klientom wiele pewności siebie.

 

Jak właściwie zmierzyć wnętrze? 

Nie jest to bardzo skomplikowane – wystarczy, że będziesz się trzymać kilku podstawowych zasad, i będziesz dokładnie zbierać wymiary i uważnie je zapisywać. Potrzebujesz kilku kartek papieru, ołówka i miarki taśmowej. Mogą Ci się przydać również kolorowe pisaki, a jeśli masz w domu lub możesz pożyczyć od kogoś dalmierz laserowy, to fantastycznie!

 

Zabieramy się do pracy

Wszystkie pomiary robimy na poziomie ok. 1 m od podłogi. Przed przystąpieniem do mierzenia szkicujemy rzut z góry z zaznaczonymi drzwiami, oknami, wypustami, wnękami, stałymi elementami. Rysujemy też widok na wprost każdej ze ścian z zaznaczeniem otworów okiennych i drzwiowych, z zaznaczeniem widocznych elementów instalacji elektrycznych (gniazdka, włączniki), instalacji wodno-kanalizacyjnych (przyłącza wody, odpływy), instalacji wentylacyjnych (kratki wentylacyjne).

Opisujemy każdą ze ścian kolejnymi literami (ściana A, B, C) tak, żeby było jasne, który widok przynależy do której ściany na rzucie.

 

Rzut z góry 

Najpierw mierzymy wymiary poziome – czyli długości ścian. Zapisujemy je na rzucie z góry. Mierzymy odległości cząstkowe (od rogu do drzwi, szerokość drzwi, od drzwi do końca ściany) i sprawdzamy, czy sumują się do wymiaru całości. Dopuszczalny błąd pomiarowy to 2 cm. Wszystkie wymiary poziome zapisujemy na rzucie z góry. Nie zapomnij o głębokości wnęki okiennej, szerokości ściany (można ją zmierzyć, gdy otworzymy drzwi i okna na oścież), poziomym wysięgu skosów, jeśli mierzysz poddasze, głębokości i szerokości wszystkich wnęk, np. kominów. Zaznaczamy, które ze ścian są ścianami nośnymi, które elementy to kominy, a które to ściany działowe (można kolorem lub innym kreskowaniem). Jeśli są jakieś elementy wiszące powyżej 1 m (np. belki stropowe, podciągi), zaznaczamy je linią przerywaną.

 

Widoki ścian

Następnie mierzymy piony: po całości (wysokość od sufitu do podłogi), wymiary cząstkowe (wysokość parapetu, grubość parapetu, wysokość wnęki okiennej, wysokość nad oknem, wysokość ściany nad drzwiami). Do tego dopisujemy wymiary gniazdek i włączników oraz elementów instalacji wod-kan. Wszystkie elementy instalacyjne mierzymy do osi!

 

Dokumentacja fotograficzna

Po zakończonym pomiarze robimy zdjęcia każdej ze ścian (jeśli się da, to jak najbardziej na wprost) i widok na całe pomieszczenie.

Zapisz się do mojego newslettera, a otrzymasz infografikę,
która w prosty sposób przedstawia schemat inwentaryzacji

Pamiętaj, żeby śledzić mnie na bieżąco na moim Facebooku i Instagramie! Zapisz się również na newsletter (okienko na dole strony), żeby otrzymać darmową kartę pracy nad inspiracjami i mieć co tydzień linki do wszystkiego, co dla Ciebie tworzę.