Co to jest moodboard?

Co to jest moodboard?

Jednym z elementów w procesie projektowania wnętrza, który przygotowuję dla moich klientów, jest moodboard. Opinie, czy taka forma prezentacji jest słuszna i właściwie czytelna dla każdego, są podzielone. Mi jednak moodboardy w pracy pomagają – są dla mnie rozgrzewką przed właściwym projektowaniem i sposobem na graficzny przekład rozmowy wstępnej.

 

Czym właściwie jest moodboard i po co go robię?

 

Moodboard to inaczej tablica inspiracji. Zbieram w nim dane z naszej rozmowy wstępnej i przedstawiam w formie graficznej proponowaną kolorystykę i klimat wnętrza. Mają one za zadanie sprawdzić, czy dobrze się w czasie rozmowy zrozumieliśmy i być pretekstem do dalszej dyskusji i pracy już na Twoim konkretnym wnętrzu.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: przychodzą do mnie klienci, pokazują kilka inspiracji i mówią „Pani Kasiu, chcielibyśmy mieć sypialnię w niebieskich odcieniach, ale żeby nie była zbyt chłodna, taka trochę jak na tym zdjęciu, ale nie do końca, bo ta lampa jest za ciężka, a ten stolik nam nie odpowiada.” Po takim komunikacie staram się zawsze dopytywać klientów, co mają na myśli. Pomocna jest dla mnie w tym karta pracy z inspiracjami, którą opracowałam na początku działalności. Sformułowałam tam zestaw pytań, które należy sobie zadać, żeby wiedzieć, co TAK NAPRAWDĘ podoba mi się w danym zdjęciu. Jeśli chciałbyś ją otrzymać, zapisz się na mój newsletter

Po takiej, dość szczegółowej i wyczerpującej rozmowie, mam w głowie obraz tego, co klientom się podoba i w jakim kierunku stylistycznym chcieliby iść. W dalszym ciągu jest to jednak… obraz w mojej głowie :). Moodboard, czyli tablica inspiracji, ma za zadanie wyciągnąć ten obraz z mojej głowy i przelać go na ekran komputera, tak, żeby było jasne, czy na pewno z klientami się dobrze zrozumieliśmy.

 

Ten etap jest szczególnie istotny, jeśli dostaję od klientów zestaw zupełnie różnych, pozornie niezwiązanych ze sobą obrazków, i na każdym z nich są jakieś elementy, które przyciągnęły ich uwagę. Moodboard jest w takim przypadku niejako tłumaczeniem „z cudzego na nasze”, pomaga mi zinterpretować gusta klientów i się do nich dostosować. Tablica inspiracji pozwala też na wyeliminowanie błędów, nieporozumień i nieścisłości, które mogłyby się pojawić na dalszych etapach projektowania. 
Zapisz się do mojego newslettera, a otrzymasz kartę pracy z inspiracjami!

Pamiętaj, żeby śledzić mnie na bieżąco na moim Facebooku i Instagramie! Zapisz się również na newsletter (okienko na dole strony), żeby otrzymać darmową kartę pracy nad inspiracjami i mieć co tydzień linki do wszystkiego, co dla Ciebie tworzę.