Co to jest moodboard?

Co to jest moodboard?

Jednym z elementów w procesie projektowania wnętrza, który przygotowuję dla moich klientów, jest moodboard. Opinie, czy taka forma prezentacji jest słuszna i właściwie czytelna dla każdego, są podzielone. Mi jednak moodboardy w pracy pomagają – są dla mnie rozgrzewką przed właściwym projektowaniem i sposobem na graficzny przekład rozmowy wstępnej.

Czym właściwie jest moodboard i po co go robię?

Moodboard to inaczej tablica inspiracji. Zbieram w nim dane z naszej rozmowy wstępnej i przedstawiam w formie graficznej proponowaną kolorystykę i klimat wnętrza. Mają one za zadanie sprawdzić, czy dobrze się w czasie rozmowy zrozumieliśmy i być pretekstem do dalszej dyskusji i pracy już na Twoim konkretnym wnętrzu.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: przychodzą do mnie klienci, pokazują kilka inspiracji i mówią „Pani Kasiu, chcielibyśmy mieć sypialnię w niebieskich odcieniach, ale żeby nie była zbyt chłodna, taka trochę jak na tym zdjęciu, ale nie do końca, bo ta lampa jest za ciężka, a ten stolik nam nie odpowiada.” Po takim komunikacie staram się zawsze dopytywać klientów, co mają na myśli. Pomocna jest dla mnie w tym karta pracy z inspiracjami, którą opracowałam na początku działalności. Sformułowałam tam zestaw pytań, które należy sobie zadać, żeby wiedzieć, co TAK NAPRAWDĘ podoba mi się w danym zdjęciu. Jeśli chciałbyś ją otrzymać, zapisz się na mój newsletter

Po takiej, dość szczegółowej i wyczerpującej rozmowie, mam w głowie obraz tego, co klientom się podoba i w jakim kierunku stylistycznym chcieliby iść. W dalszym ciągu jest to jednak… obraz w mojej głowie :). Moodboard, czyli tablica inspiracji, ma za zadanie wyciągnąć ten obraz z mojej głowy i przelać go na ekran komputera, tak, żeby było jasne, czy na pewno z klientami się dobrze zrozumieliśmy.

Ten etap jest szczególnie istotny, jeśli dostaję od klientów zestaw zupełnie różnych, pozornie niezwiązanych ze sobą obrazków, i na każdym z nich są jakieś elementy, które przyciągnęły ich uwagę. Moodboard jest w takim przypadku niejako tłumaczeniem „z cudzego na nasze”, pomaga mi zinterpretować gusta klientów i się do nich dostosować. Tablica inspiracji pozwala też na wyeliminowanie błędów, nieporozumień i nieścisłości, które mogłyby się pojawić na dalszych etapach projektowania. 

Uzyskaj darmową wycenę

Mój cennik jest jawny, ale jeśli zastanawiasz się, jak zaaplikować go do Twojego domu czy mieszkania, napisz do mnie. Przygotuję dla Ciebie personalizowaną ofertę.

Zarosa Studio to pracownia architektury wnętrz prowadzona przez Kasię Zarosę. Zajmujemy się kompleksowym projektowaniem wnętrz mieszkalnych. Jesteśmy kreatywni i konkretni, pracujemy na zadanym budżecie i konkretnych produktach.

Jestem dostępna
Skontaktuj się