Jak wybrać architekta wnętrz?

Jak wybrać architekta/kę wnętrz?

Wybór architekta wnętrz to ważna decyzja, która wpłynie na finalny wygląd Twojego domu lub mieszkania. Razem z nim lub z nią będziesz tworzyć wizję, formułować założenia i dopracowywać szczegóły wnętrza, które będziesz użytkować przez długi czas i włożysz w niego sporo pieniędzy. Dlatego warto taki wybór dobrze przemyśleć. W tym tekście dam Ci kilka wkazówek jak wybrać architekta wnętrz: na co zwrócić uwagę, jakie pytania zadać przed rozpoczęciem współpracy.

Zbadaj portfolio architekta - zobacz, czy jego styl odpowiada Twoim upodobaniom i potrzebom.

To, jakie wnętrza projektował do tej pory może dać Ci wstępne intuicje dotyczące tego, czy się dogadacie. Moim zdaniem najlepiej wybrać osobę która projektuje różnorodne wnętrza w ramach jednej stylistyki. Co mam na myśli? Nie szukaj projektanta, który ma w portfolio wnętrze identyczne do Twojego wymarzonego, ale takiego, który posługuje się podobnymi środkami wyrazu, podobną logiką. Na przykład: bardzo istotne jest dla Ciebie, żeby wnętrze było zaprojektowane tak, żeby łatwo było je sprzątać – wtedy szukaj projektanta, który używa prostych, nieprzesadnie zdobionych mebli i elementów. Chcesz, żeby Twoje wnętrze przetrwało próbę czasu? Szukaj architekta, który posługuje się naturalnymi materiałami i wzorami. Raczej unikałabym projektantów, u których ciężko odróżnić jeden projekt od drugiego – można się spodziewać, że poruszają się oni w bezpiecznej dla siebie przestrzeni i nie będą zbyt elastyczni.

Przeczytaj opinie - poszukaj opinii innych klientów i sprawdź, jakie są ich doświadczenia z danym architektem.

Projektanci, którzy mają za sobą pozytywne współprace na pewno chwalą się opiniami od zadowolonych klientów. Sprawdź je w kilku źródłach – nie tylko na stronie pracowni, ale też w Google oraz na stronie Facebookowej. Zwracaj uwagę na zalety, jakie wymieniają zadowoleni klienci – elastyczność czasowa czy terminowość? Sprawność w komunikacji czy nienarzucający się proces projektowy? To też może Ci dać wiele informacji na temat tego, jak dany projektant pracuje i czy taki styl pracy będzie odpowiadać również Tobie.

Umów się na spotkanie - spotkanie z architektem pozwoli Ci poznać jego wizję i podejście do projektowania wnętrz.

Niezdecydowanym klientom proponuję półgodzinne spotkanie online, podczas którego omawiam proces projektowy, pokazuję przykłady, rozmawiamy o tym, na czym klientowi zależy, jakie widzi wyzwania i wątpliwości. Poznajemy się, sprawdzamy, czy mamy „dobry vibe”, czy się rozumiemy, czy mamy podobny styl komunikowania itd. Jeśli masz problem z decyzją, może warto poprosić o takie spotkanie?

Określ budżet - przed rozpoczęciem współpracy z architektem wnętrz określ swoje możliwości finansowe.

Są biura projektowe, które przyjmują zlecenia dopiero od określonego budżetu za 1 m2. Są to różne kwoty, również zależne od stylu w jakim pracuje projektant, ale zaczynają się raczej od 2,5 tys zł/m2 (bez robocizny). Możesz się spodziewać, że na samym początku procesu projektowego architekt będzie Cię o to pytał.

Określ, ile Ty masz czasu na współpracę z architektem.

Pamiętaj, że klient z architektem współpracuje – Twoje zaangażowanie w proces projektowy jest niezbędne, to Ty będziesz podejmować decyzje projektowe i wyznaczać kierunki. Architekt ma Cię wysłuchać, umieć zadać odpowiednie pytania w odpowiednich momentach, doradzić, wskazać plusy i minusy poszczególnych rozwiązań, ale nie podejmie za Ciebie decyzji. Decydując się na współpracę z architektem, sprawdź swoje możliwości czasowe  – czy masz czas na cotygodniowe spotkania stacjonarne w biurze, czy może wolisz jedno spotkanie na żywo, a pozostałe online? Może w ogóle nie masz czasu na spotkania stacjonarne i potrzebujesz dużej elastyczności architekta? Czy masz czas, żeby sprawnie odpowiadać na pytania i wnosić uwagi do projektu (zwykle jest na to czas od kilku dni do tygodnia) czy może potrzebujesz więcej czasu na podjęcie decyzji? Niektórzy architekci są w tym względzie elastyczni, a sposób pracy innych nie pozwala na takie opóźnienia, i brak odpowiedzi z Twojej strony może oznaczać… milczącą akceptację.

 

 

 

Sprawność w komunikacji czy nienarzucający się proces projektowy? To też może Ci dać wiele informacji na temat tego, jak dany projektant pracuje i czy taki styl pracy będzie odpowiadać również Tobie.

Poniżej przygotowałam dla Ciebie gotowiec – 10 pytań, które warto zadać architektowi wnętrz przed rozpoczęciem współpracy. Być może po przeczytaniu tego tekstu przyjdą Ci do głowy jeszcze inne, o które będziesz chciał(a) zapytać. I dobrze – świadomy wybór projektanta to gwarancja dobrej współpracy, a to sytuacja korzystna dla obu stron 🙂 My, architekci, uwielbiamy pracować ze świadomym i responsywnym klientem.

Dziesięć pytań, które warto zadać architektowi/ce wnętrz przed rozpoczęciem współpracy

Przed rozpoczęciem współpracy z architektem wnętrz warto zadać kilka pytań, aby poznać jego podejście do projektowania i upewnić się, że będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania. Oto kilka przykładowych pytań, które warto zadać:

 

  1. Jakie są koszty projektowania wnętrz i jakie są metody płatności?
  2. Jak długo trwa proces projektowy?
  3. Jakie są kroki projektowe i jakie będą moje zadania podczas procesu projektowania?
  4. Z jakich materiałów i marek korzysta? Czy dysponuje kodami rabatowymi?
  5. Gdzie można zapoznać się z portfolio?
  6. Czy można zobaczyć przykładowy, kompletny projekt?
  7. Czy jest możliwy nadzór nad realizacją lub czy ma polecanych wykonawców?
  8. Czy jest limit poprawek, które można wprowadzić do projektu?
  9. Jaki jest czas gwarancji na projekt? Jak długo po zakończeniu projektu można liczyć na opiekę posprzedażową (np. wyszukiwanie zamienników do wycofanych produktów)?
  10. Czy projektował już wnętrza w podobnym stylu do tego z Twoich inspiracji?

Uzyskaj darmową wycenę

Mój cennik jest jawny, ale jeśli zastanawiasz się, jak zaaplikować go do Twojego domu czy mieszkania, napisz do mnie. Przygotuję dla Ciebie personalizowaną ofertę.

Zarosa Studio to pracownia architektury wnętrz prowadzona przez Kasię Zarosę. Zajmujemy się kompleksowym projektowaniem wnętrz mieszkalnych. Jesteśmy kreatywni i konkretni, pracujemy na zadanym budżecie i konkretnych produktach.

Jestem dostępna
Skontaktuj się