Sklepy internetowe i stacjonarne zalewają nas mnogością elementów wyposażenia wnętrz. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale też sposobem wykonania, materiałami, zastosowaniem, funkcjami, możliwościami montażu – i wieloma jeszcze innymi rzeczami. Tym wpisem chciałabym zacząć serię artykułów wyjaśniających różnice pomiędzy dostępnymi na rynku produktami. Na pierwszy ogień weźmy zlew kuchenny – rzecz, którą każda osoba wykańczająca swoje wnętrze będzie musiała zakupić.
od czego zależy wybór zlewu?
Przede wszystkim od Waszych zwyczajów i sposobu, w jaki będziecie go używać. Niby oczywiste, a jednak warto się nad tym zastanowić. Zawsze, jak pytam moich klientów w jaki sposób używają zlewu, uśmiechają się do mnie 🙂 To miłe, ale ja nie żartuję. Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy pakują do zmywarki wszystko, i na tych, którzy robią to z rozwagą. Którym typem jesteś? W zmywarce myjesz DOSŁOWNIE wszystko (łącznie z LEGO Duplo dziecka i krzesełkiem do karmienia z IKEA), a zlewu używasz tylko okazjonalnie – bo zmywarka akurat pierze, gdy Ty potrzebujesz napić się ulubionej kawy? A może macie jakieś cudowne stuletnie talerze, które odziedziczyliście po prababci, i nie chcielibyście, żeby się zniszczyły – potrzebujecie więc nieco większego zlewu, żeby swobodnie je umyć? Może wreszcie uważasz, że mycie dużych garnków w zmywarce to marnotrastwo miejsca, energii i wody, i garnek po bigosie oraz blaszkę po serniku zawsze myjesz ręcznie? Wtedy potrzebny Ci będzie duży i głęboki zlew.
Kolejne pytanie: ile masz miejsca w kuchni? Czy zmieścisz dwukomorowy zlew z ociekaczem, czy zabierze to tyle miejsca, że nie zostanie już blatu roboczego?
RODZAJE ZLEWOZMYWAKÓW
1. Zlewozmywak jednokomorowy – jak sama nazwa wskazuje, ma jedną komorę w której myjemy wszystkie naczynia. To najmniejsze dostępne na rynku zlewy kuchenne – mają około 40-50 cm szerokości i podobny wymiar długości. Często można znaleźć jednokomorowe zlewozmywaki, które pasują do płytkich (czterdziestocentymetrowych) szafek kuchennych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mało zmywają – lub mają bardzo ograniczone miejsce w kuchni.
2. Zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem – do komory głównej dokładamy jeszcze ociekacz, czyli płytę w poziomie blatu wykonaną z tego samego materiału, co zlew. Daje nam to możliwość ustawienia tam ociekacza wolnostojącego na naczynia. Takie zlewy mają między 60 a 80 cm szerokości – różnią się głównie wielkością ociekacza. Jest to również propozycja dla tych, którzy gotują niewiele, ale nie są zmywarkowymi nazistami i czasem coś ręcznie umyją :). Lub dla tych, którzy gotują i zmywają ręcznie więcej, ale w kuchni miejsca mają niewiele.
3. Zlewozmywak dwukomorowy – możemy znaleźć zlewy o dwóch jednakowo głębokich komorach, lub o jednej głębokiej i drugiej nieco płytszej. Takie zlewy mają około 80 cm szerokości – więc potrzeba na nie sporo miejsca. Najlepiej sprawdzą się u tych z Was, którzy dużo gotują w dużych garnkach, lub którzy nie planują zakupu zmywarki. Dwie komory dają więcej możliwości – można w jednej myć naczynia, a w drugiej je płukać, lub można oddzielić wstępną obróbkę warzyw i owoców od obróbki mięs. Często również do drugiej komory można dokupić praktyczne akcesoria, np. drewnianą deskę do krojenia, dzięki której zwiększamy powierzchnię roboczą blatu i mamy najbliżej jak się da do zlewu.
4. Zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem – to już jest prawdziwa kobyła! Mają one około 110 – 120 cm szerokości, więc to propozycja dla tych, którzy będą mieć w swojej kuchni minimum 5mb blatu roboczego. Mają wszystkie zalety zlewu dwukomorowego i wszystkie zalety ociekacza – ale jeśli planujesz blat kamienny, to warto zastanowić się, czy na pewno dodatkowy ociekacz jest konieczny. Czasem producenci blatów dają możliwość wyfrezowania tuż pry zlewie specjalnych rynienek, które ułatwiają spływanie wody. Dzięki temu nie tracimy cennej powierzchni blatu, a również mamy dedykowane pod ociekacz miejsce w kuchni.
5. Zlewozmywak półtorakomorowy z ociekaczem (lub bez) – to propozycja dla tych, którzy chcieliby mieć i dwie komory, i wbudowany ociekacz, ale ilość miejsca im na to nie pozwala. To zlew z dwoma komorami – jedną pełnowymiarową, głęboką, i drugą płytszą o szerokości ok. 20 cm. Do tych zlewów również można montować dodatkowe akcesoria.